Dlaczego akumulatory w samochodach są takie ważne?

akumulator

Akumulatory to konieczny element, który jest niezbędny do uruchomienia samochodu. Każdemu właścicielowi auta zależy na tym, aby akumulator był sprawny jak najdłuższy okres. Żywotność akumulatorów jest jednak bardzo zróżnicowana, może to być okres około 5 lat, może być również zaledwie rok. Wybierając nowy model nie warto sugerować się jedynie ceną. Tańsze dostępne modele często będą wiązały się z koniecznością szybkiego, ponownego zakupu. Bywają sytuację, kiedy to właściciele samochodów przyczyniają się swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem do szybkiego zużycia akumulatora. Zostawienie auta z włączonymi światłami to jeden z najczęściej cytowanych przykładów.

Co powinien wiedzieć każdy kierowca

Pierwszą rzeczą jest odpowiednie dobranie akumulatora do naszego samochodu. Warto posłużyć się w tym miejscu książką serwisową, która powinna zawierać odpowiednie wskazówki: rozmiar, pojemność rezerwowa lub CCA, czyli odpowiednik mocy zimnego rozruchu. W zależności od marki, modelu naszego samochodu, rozmiar akumulatora może być różny, dlatego przed zakupem warto sprawdzić jakie wymiary potrzebujemy. Niektórzy kierowcy niekiedy nie zdają sobie sprawy, że nie zawsze akumulatory montowane są pod maską. Istnieją rozwiązania np. w autach dostawczych, gdzie akumulatory umieszcza się pod podłogą na miejscu kierowcy. W samochodach osobowych czasami przykładowo w bagażniku. Aktualnie dostępne na rynku modele nie dopuszczają jakąkolwiek ingerencję do ich wnętrza w celu uzupełnienia elektrolitu. Jest to związane z kwestiami bezpieczeństwa. Problemy związane z instalacją elektryczną w pojeździe mogą być przyczyną bardzo szybkiego rozładowywania się akumulatorów, dlatego warto ewentualne problemy konsultować z mechanikiem. Wiek każdego akumulatora liczony jest od czasu jego opuszczenia z fabryki. Modele, które długi okres nie zostały sprzedane tracą swoją wartość. Dlatego warto wybierać sprawdzonych sprzedawców, przykładowo https://www.ucando.pl/k/akumulatory/U1301.

Jak wymieniamy akumulator?

akumulatory

Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku bezpieczeństwo. Samochód powinien być ustawiony na płaskiej powierzchni. W okolicy nie powinno znajdować się źródło ognia, przykładowo w postaci osoby palącej papieros. Auto należy wyłączyć, zaciągnąć hamulec ręczny. Kluczyki nie należy zostawiać w stacyjce. Należy wyłączyć wszystkie używane odbiorniki prądu w postaci przykładowo ładowarek samochodowych. W pierwszej kolejności przystępujemy do odkręcenia bieguna minusowego, następnie dodatniego. W większości modeli do odkręcenia klem minusowych użyć możemy klucza 10 mm, do minusowych możemy potrzebować klucza 13 mm. Następny krok to odkręcenie śrub mocujących, po czym możemy wyciągnąć go całkowicie. Podłączając nowy akumulator pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności podpiąć element dodatni, następnie minusowy.